Arno Schmitt & ]ehoeda Sofer - Müslüman Toplumlarda Erkekler Arası Cinsellik ve Erotizm


Arno Schmitt & ]ehoeda Sofer - Müslüman Toplumlarda Erkekler Arası Cinsellik ve Erotizm

Arno Schmitt, Jehoeda Sofer azınlıklar üzerine yapılan araştırmaların tanınmış ve güvenilir iki adıdır. Bu kitapta da, eşcinsellerin, henüz incelemeye alınmamış bir coğrafyada, müslüman topluluklardaki konumlarını derleme bir çalışmayla ele alıyorlar. Fas'tan Afganistan'a kadar uzanan kuşakta ama özellikle de Arap yarımadası, İran ve Türkiye ekseninde erkek eşcinsellerin yaşamları, karşı karşıya kaldıkları uygulamalar, resmi ya da töresel/toplumsal baskılar, yasalar karşısındaki durum ele alınıyor.

Konu, belli açılardan ülkemizde ''tabu" halinde tutulan bir olguyu toplumbilimsel açılardan ele alan ilk kaynak olması nedeniyle de önem taşıyor. Aynı zamanda, sol düşüncenin, görüş menzili dışında bırakmayı alışkanlık haline getirdiği bir toplum kesimini ele aldığı ve sol bir yaklaşımla incelediği için de marjinal haklarıyla ilerlemesi gereken, beklenen sola katkıda bulunuyor.

En üzücü yanıysa, bizi bu denli yakından ilgilendiren bir olguyu, Arapça, Farsça, Türkçe kaynaklardan önce Batı dillerine çevrilen ve sonra da Türkçeye aktarılan bir çalışmayla tanımaya çalışmamız. Umudumuz, yerli ve yeni çalışmalara ön açabilmesi.


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLAS