Nedim Gürsel - Allahın Kızları


Nedim Gürsel - Allahın Kızları

Hakkında başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verilmesinin ardından Beyoğlu 2. ağır ceza mahkemesi'ne yapılan itiraz sonucunda Nedim Gürsel hakkında "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçundan dava açılmasına neden olan kitap.

Hz. Muhammed'in hayatı ile Kuran'dan yola çıkarak İslam'da inanç ve şiddeti sorgulayan bu roman, aynı zamanda çoksesli bir destan. Allah'ı kendisine "şahdamarından daha yakın" hisseden hayal dünyası zengin bir çocuk ile Harbi Umumi'de Peygamber'in kenti Medine'yi savunmuş dedesinin hem acıklı hem mutlu öyküsü.


"Bir gün bu satırları yazacağını hayal bile edemezdin. Yazdığın nice muhalif sözcükler, aykırı cümleler gibi. Oysa bu satırlar ne kıyamet gününün habercisi ne isyana çağrı. Ne de çocukluğunda Peygamber'in dünyasına doğru çıktığın yolculuğun izlenimleri. Belki geçmişe yaptığın bir yolculuk bu, ama paylaşılması mümkün olup da anlaşılması pek mümkün olmayan bir şeyi, inancı kurcalıyorsun."

Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLAS